Počet výsledků: 31

Otevřít filtraci

Zubní kámen je tvrdý materiál (odborně konkrement) na zubech a/nebo zubních náhradách, který vzniká zvápenatěním (kalcifikací) zubního plaku. Samotný zubní plak je měkký a lze jej odstranit pečlivým čištěním zubů. Zubní kámen může mít různé barvy a odstíny – od krémově žluté až po černou. Zubní kámen by měl být pravidelně odstraňován praktickým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou; pokud je zanedbáván, může způsobit usazování bakterií mezi dásněmi a zuby a způsobit infekci dásní, zubní kaz, zánět dásní (a následnou parodontitidu s postupnou ztrátou zubů) apod. Obrázek: Silná vrstva zubního kamene (nažloutlá hmota ve spodní části zubů) na předních zubech dolní čelisti. (Zdroj: By DRosenbach at English Wikipedia - Transferred from en.wikipedia to Commons by Milek80 using CommonsHelper., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6638279) Viz také zuby, konkrement.

Žlučový kámen je tvrdý útvar ve žlučníku nebo žlučových cestách; přítomnost žlučových kamenů lékaři označují odborným výrazem cholelitiáza. Příčina vzniku žlučových kamenů není známa, avšak existují důkazy o souvislosti mezi žlučovými kameny a obezitou; zdá se, že hlavní roli hraje nadbytek cholesterolu ve žluči. Žlučové kameny mohou být ve žlučníku nebo žlučových cestách přítomny i několik let, aniž by člověku způsobovaly jakékoli potíže. Pokud se objeví nějaké příznaky, pacient je pociťuje jako neurčité potíže a bolest v horní části břicha. Mohou se objevit i zažívací potíže a nevolnost, zejména po konzumaci tučných jídel. Přítomnost žlučových kamenů je obvykle odhalena prostřednictvím rentgenového vyšetření, ať už s použitím kontrastní látky, nebo bez ní. Viz také žluč, žlučník, žlučové cesty.

Kámen v močovém měchýři je tvrdý útvar (konkrement) v močovém měchýři. Po většinu historie lidstva se jednalo o převládající formu močových kamenů – zmiňoval se o nich již Hippokrates. V moderní době se kameny v močovém měchýři vyskytují spíše vzácně; lékaři se častěji setkávají s močovými kameny v ledvinách (viz ledvinové kameny) nebo v močovodech. Kameny v močovém měchýři mohou být zcela asymptomatické (tzn. nezpůsobují žádné příznaky). Ve většině případů však jsou některé příznaky přítomny – například bolest při močení, retence moči či časté nutkání močení v noci. Viz také močový kámen, konkrement.

Ledvinový kámen je tvrdý útvar (konkrement) v ledvině; přítomnost ledvinových kamenů lékaři označují odborným výrazem nefrolitiáza. Ledvinové kameny vznikají krystalizací látek rozpuštěných v moči. Vyskytují se buď v oblasti ledvinných kalichů nebo v ledvinné pánvičce. Ledvinové kameny mohou vyvolat ledvinnou koliku. Viz také ledviny, močový kámen, konkrement.

Močový kámen je tvrdý útvar (konkrement) v močových cestách – tedy v ledvinách, močovodech, močovém měchýři nebo močové trubici. Přítomnost močových kamenů lékaři označují odborným výrazem urolitiáza. Viz také moč, ledvinový kámen, kámen v močovém měchýři, konkrement.

Zubní technik poskytuje léčebnou a preventivní péči, kdy na základě indikace a návrhu zubního lékaře zhotovuje, upravuje a opravuje všechny druhy stomatologických výrobků, včetně stomatologických protéz a ortodontických pomůcek. Práce zubního technika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Zubní instrumentářka provádí činnosti v rámci diagnostické a léčebné péče v zubním lékařství pod odborným dohledem zubního lékaře a výchovné činnosti v rámci zubní prevence pod odborným dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Práce zubní instrumentářky se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Zubní náhrady jsou na míru vyráběné pomůcky, které se používají v protetické stomatologii. Podle způsobu upevnění v ústech se rozlišují fixní zubní náhrady a snímatelné zubní náhrady. Viz také zuby, protéza.

Zubní výplň je materiál vložený zubním lékařem do předem připravené „díry“ v poškozeném nebo zkaženém zubu. Cílem je pokud možno obnovení původního tvaru i funkce zubu. V závislosti na způsobu výroby a použití se rozlišují různé typy zubních výplní. Viz také zuby.

Snímatelné zubní náhrady neboli zubní protézy jsou zubní náhrady, které si pacient může sám vyjmout a znovu nasadit. Podle toho, zda jsou nahrazeny jen některé nebo všechny zuby v čelisti, mluvíme o částečných nebo celkových zubních náhradách. Viz také zubní náhrady, fixní zubní náhrady.

Zobrazeno 1 až 10 z 31

Počet výsledků